Cała współczesna elektronika, a za nią informatyka (czyli w sumie komputery, smartfony, internet) bierze swój początek z piasku, z którego otrzymuje się krzem do produkcji półprzewodników, na których opierają się m. in. mikroprocesory, pamięci i liczne inne części elektroniczne.
Dwutlenek krzemu– SiO2 to jeden z najczęściej spotykanych związków na Ziemi. Praktycznie znajduje zastosowanie w prawie każdej dziedzinie życia współczesnego człowieka. Poczynając od żywności, a kończąc na laboratoriach. Jego popularność wynika z braku toksyczności, dostępności oraz szeregu ciekawych i przydatnych właściwości.
Dwutlenek krzemu o bardzo rozwiniętej powierzchni wewnętrznej, zwany silikagelem, służy jako środek osuszający i nośnik katalizatorów. Natomiast bardzo rozdrobniony posiada właściwości tiksotropujące i służy do modyfikacji różnych płynów, np. farb. Można go też dodawać do żywności, papieru, tynków o specjalnych właściwościach. W laboratoriach i przemyśle może służyć do celów filtracyjnych, analitycznych (chromatografia). Szkło to prawie czysta krzemionka – zastosowanie w budownictwie, optyce, spektroskopii. I hit ostatnich czasów – aerożel krzemionkowy – najlżejsza substancja stała o ciekawych właściwościach.
Warto wspomnieć jeszcze o krzemionce pochodzenia organicznego, bo i taka występuje w przyrodzie. To skorupki okrzemek, jednokomórkowych glonów, które żyły na Ziemi dawniej i dziś. Pozostałe po nich szkieleciki tworzą dziś skały osadowe zwane diatomitami (ziemia okrzemkowa). Ziemia okrzemkowa z uwagi na swoje właściwości też ma szerokie zastosowanie we współczesnym przemyśle. Np. jako materiał filtracyjny, absorbent, materiał ogniotrwały, izolator termiczny i akustyczny.